Klub         ochrancov zelene

Aktivity

   

Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  30 

[ 17.10.2017 ]

Strom - symbol dobra a odkaz budúcnosti

( Ševčíková Dana )

V sobotu 14.10.2017 prebehla obnova stromoradia na Kolónii. Sromčeky boli zakúpené vďaka Nadácii Tesco a projektu Zelená Kolónia. Sadili sme opäť lipky a duby, aby sme nahradili poškodené alebo celkom zničené stromčeky.

Udržať stromoradie pri Teplici vyžaduje mimoriadnu trpezlivosť, tvrdohlavosť a nezlomnú túžbu s predstavou veľkých stromov, ktoré na tomto mieste snáď zo stromčekov vyrastú.

Doposiaľ sa trápime najmä s prejavmi vandalizmu, ale i poškodením od kosačiek správcu zelene. Proti suchu sa ako – tak ubrániť dokážeme vytrvalým polievaním. Proti ľudským činom nijako. Vždy mi len zostane obrovsky smutno, keď nájdem poškodený, dolámaný, zničený stromček. Je mi ľúto ľudí, ktorí sa znížia k takémuto prejavu, pre ktorých je mladý strom súperom alebo ničím. Vnímam to veľmi osobne a emotívne, nemusím snáď nikomu vysvetľovať môj pohľad na strom, navyše na taký, ktorý vyberám u predajcu, zabezpečujem jeho prevoz, zháňam všetko okolo výsadby, od náradia, oporných kolov až po dobrosrdečné duše, ktoré ochotne venujú svoj čas, aby sme ich spoločne „usadili“ na ich nové miesto. A potom roky polievania, lebo bez vody na tomto stanovisku nemajú v prvé roky života šancu...

Čítajte ďalej


[ 30.09.2017 ]

Zelená Kolónia

( Ševčíková Dana )

Na jar tohto roku sme úspešne obstáli v grantovej výzve Nadácie Tesco, kam sme podali projekt s názvom Zelená Kolónia. Projekt prešiel prvým kolom a spolu s ďalšími dvomi súperil o priazeň Seničanov. Tí ho podporili hlasovaním tak, že skončil na prvom mieste. Možno aj vy ste dali Zelenej Kolónii svoj hlas.

Predmetom projektu je výsadba zelene, kvetinového záhonu, inštalácia vtáčích búdiek, kŕmidiel, a hmyzieho hotela. Ako aj názov napovedá, projekt sa realizuje v mestskej časti Kolónia. Kolónkari už tradične spolunažívajú v priateľskom komunitnom prostredí, nad mnohými verejnými priestranstvami sami držia patronát, spoločne sa o ne starajú, kosia, čistia, udržiavajú ich. Okrem toho však táto jedinečná senická štvrť oslavuje tento rok 75. výročie od svojej kolaudácie. Dať jej darček v podobe takéhoto zrealizovaného dielka je milé, pekné, príhodné.

Samotný kvetinový záhon sme realizovali v poslednú septembrovú sobotu. O návrh i pomoc pri jeho tvorení sme požiadali záhradnú architektku Ing. Dášu Bartošovú. Svojej úlohy sa zhostila s radosťou a srdečne, jednak ako profesionálka, ale i ako obyvateľka Kolónie.

Bola som milo prekvapená hojnou účasťou brigádnikov. Prišli mladí, starší, deti i dôchodcovia. Nálada bola príjemná, mnohí sa vďaka brigáde pozoznamovali, iní pospomínali na staré časy. Deti sme zamestnali zberom opadaných šišiek, ktoré sme využili na dekoratívne účely v záhone, pomáhali pri výsadbe, polievaní, či kreslili na chodník. Aby brigádnikom neubúdali sily, bol pre nich nachystaný čerstvý domáci kolónkarsky chlebík so zdravými nátierkami, pivko a „pohodový“ čajík.

Čítajte ďalej


[ 26.09.2017 ]

Poďme spolu vytvoriť kvetinový záhon v Senici

( Ševčíková Dana )

V pôvodnom termíne nám to pre nepriazeň počasia nevyšlo, a tak je brigáda preložená na najbližšiu sobotu 30.9.2017.
Začíname o 9:00 h
Sme pripravení. Všetko je nachystané k tomu, aby mohlo vzniknúť pekné kvetinové dielko.
Poďte ho s nami tvoriť aj vy
Pomoc veľmi radi uvítame, pracovitým rukám sa potešíme, s dobrými ľuďmi sa radi navzájom zoznámime, s dobrou náladou sa podelíme
Zraz na Kolónke (na briežku ako sa ide na hygienu). Prípadné ďalšie info radi poskytneme, neváhajte nás kontaktovať


[ 23.08.2017 ]

Na Parkojáde bol aj KOZEL

( Ševčíková Dana )

Senická Parkojáda sa konala 19.8.2017. Jedná sa o kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou, organizované Mestským kultúrnym strediskom, v posledných ročníkoch zamerané najmä na detského diváka. My sme pri tejto príležitoti pripravili pre deti, ale aj dospelých tvorivé dielničky, kreslenie, posedenie pri knižkách o stromoch, stromčekovské rozprávanie, prednášku s arboristom Jakubom Kováčom, s komentovaným odborným ošetrením stromu. A aby nám bolo ešte veselšie, pozvali sme medzi nás hosťa Ivana Hrozného, ktorý spolu s jeho didgeridoo obohatil program o príjemný hudobný prvok.

Na Parkojáde sme si vytvorili pohodový a oddychový infostánok, ktorý srdečne pozýval všetkých prítomných. Okrem iného sme tu chceli rozprávať aj o nesystémovosti v ošetrovaní mestských stromov, o chýbajúcej inventarizácii mestských drevín, na základe ktorej sa starostlivosť o zeleň vykonáva. Návštevníkov sme chceli inšpirovať dobrým stromovými knihami, od detských, cez populárno – náučné až po odbornú literatúru. Popritom sme sa snažili zabaviť deti pri zábavno – poučnom kreslení, súčasťou čoho bolo spoznávanie listov stromov. Chceli sme širšej verejnosti predstaviť praktickú činnosť arboristu, ktorý súčasne ošetril jaseň štíhly, rastúci neďaleko DAV-u.

Čítajte ďalej


[ 11.07.2017 ]

Najslávnejšia slovenská moruša si znovu vyžiadala arboristov

( Ševčíková Dana )

Je to asi rok, kedy jej stromoví odborníci naposledy upravili frizúru a na jej rozložitej korune vykonali dôkladnú a prácnu obvodovú redukciu. Síce poznačená vplyvom mestského prostredia, nevhodnými zásahmi človeka, s priznanými prejavmi starnúceho stromu, no s vitalitou obrovskou, má stále chuť rásť a mohutnieť. V prostredí, kde rastie, vyžaduje aj kvôli tejto vlastnosti intenzívny odborný dohľad, záujem a pravidelné úpravy.

Na náročnú a výraznú obvodovú redukciu z minulého roka majestátna pani moruša už pravdepodobne zabudla. Svoje konáre začala skláňať tak nízko nad zemou, že začali byť problémom pre autá i chodcov. Mohutná koruna nabrala ešte viac na svojom objeme a nás začali kontaktovať občania s informáciami o staručkej morušovej dáme, ktorá sa akosi nevie vpratať „do kože“, neberie ohľad na podjazdnú ani podchodnú výšku a rebelka nemá rešpekt ani k fasáde priľahlej novostavby.

Čítajte ďalej


Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  30 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene