Klub         ochrancov zelene

Aktivity

   

Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  30 

[ 23.08.2017 ]

Na Parkojáde bol aj KOZEL

( Ševčíková Dana )

Senická Parkojáda sa konala 19.8.2017. Jedná sa o kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou, organizované Mestským kultúrnym strediskom, v posledných ročníkoch zamerané najmä na detského diváka. My sme pri tejto príležitoti pripravili pre deti, ale aj dospelých tvorivé dielničky, kreslenie, posedenie pri knižkách o stromoch, stromčekovské rozprávanie, prednášku s arboristom Jakubom Kováčom, s komentovaným odborným ošetrením stromu. A aby nám bolo ešte veselšie, pozvali sme medzi nás hosťa Ivana Hrozného, ktorý spolu s jeho didgeridoo obohatil program o príjemný hudobný prvok.

Na Parkojáde sme si vytvorili pohodový a oddychový infostánok, ktorý srdečne pozýval všetkých prítomných. Okrem iného sme tu chceli rozprávať aj o nesystémovosti v ošetrovaní mestských stromov, o chýbajúcej inventarizácii mestských drevín, na základe ktorej sa starostlivosť o zeleň vykonáva. Návštevníkov sme chceli inšpirovať dobrým stromovými knihami, od detských, cez populárno – náučné až po odbornú literatúru. Popritom sme sa snažili zabaviť deti pri zábavno – poučnom kreslení, súčasťou čoho bolo spoznávanie listov stromov. Chceli sme širšej verejnosti predstaviť praktickú činnosť arboristu, ktorý súčasne ošetril jaseň štíhly, rastúci neďaleko DAV-u.

Čítajte ďalej


[ 11.07.2017 ]

Najslávnejšia slovenská moruša si znovu vyžiadala arboristov

( Ševčíková Dana )

Je to asi rok, kedy jej stromoví odborníci naposledy upravili frizúru a na jej rozložitej korune vykonali dôkladnú a prácnu obvodovú redukciu. Síce poznačená vplyvom mestského prostredia, nevhodnými zásahmi človeka, s priznanými prejavmi starnúceho stromu, no s vitalitou obrovskou, má stále chuť rásť a mohutnieť. V prostredí, kde rastie, vyžaduje aj kvôli tejto vlastnosti intenzívny odborný dohľad, záujem a pravidelné úpravy.

Na náročnú a výraznú obvodovú redukciu z minulého roka majestátna pani moruša už pravdepodobne zabudla. Svoje konáre začala skláňať tak nízko nad zemou, že začali byť problémom pre autá i chodcov. Mohutná koruna nabrala ešte viac na svojom objeme a nás začali kontaktovať občania s informáciami o staručkej morušovej dáme, ktorá sa akosi nevie vpratať „do kože“, neberie ohľad na podjazdnú ani podchodnú výšku a rebelka nemá rešpekt ani k fasáde priľahlej novostavby.

Čítajte ďalej


[ 21.06.2017 ]

Slnko, lipy, deti, Častkov

( Ševčíková Dana )

19.6.2017 bol krásny horúci deň a my sme ho venovali deťom v Základnej škole v Častkove. A rozprávali sme sa, ako inak, o stromoch. Debata sa začala témou, ktorou je samotný zrod stromčeka. Od nej sa odvíja uvedomenie si hodnoty zeme a priam kúzelná sila a podstata života ukrytá v semienkach. V pretechnizovanej dobe sa všeobecne o tejto téme s deťmi rozpráva veľmi málo.

Potom sme si porozprávali a graficky znázornili všetko, čo strom pre svoje okolie znamená. Mnohé funkcie vnímajú žiaci ako samozrejmé, o niektorých sa dozvedeli počas nášho spoločného rozprávania. Túto činnosť vystriedala hra, kde bolo úlohou detí určiť vzorky našich bežných listnatých a ihličnatých stromov.  Žiačikov sme zoznámili aj s ťažším levelom – určovaním stromov podľa dreva a kôry, aby sme priblížili odlišnosť jednotlivých stromov, počas čoho si školáci uvedomili, že stromy sú ako ľudia. Sme rôznych rás, z ktorých každá má svoje typické črty, no i tak je každý jednotlivec v rámci svojho druhu originál, každý máme iný vzhľad, inú výšku, iné črty tváre, iný tvar postavy, iné vlastnosti... Presne ako stromy.

Čítajte ďalej


[ 06.06.2017 ]

Strominkovia a ošetrenie Danišových lipy na Robotníckej ulici

( Ševčíková Dana )

Doba lipová našich Strominkov zasiahla veľmi výrazne. Tentokrát sa zjavili v materskej škole na Robotníckej ulici v Senici. Zároveň prišlo k ošetreniu už piatej starej senickej lipy, ktorá nesie priezvisko Danišových.

Tomuto samozrejme predchádzalo stretnutie s deťmi v materskej škole. Tak, ako u predchádzajúcich škôlkarov, aj tu sme rozprávali o Matke Zemi, o stromoch, semienkach a mnohom ďalšom. Detičkám sme umožnili, aby na vlastné oči videli vývoj zrodu stromčeka z obyčajného semienka, ktoré vďaka vode a zemi ožije a vyčarí sa zneho nový stromový život. Vysvetlili sme mnohé stromové funkcie, vytvorili spoločnú názornú koláž, aby bolo zrejmé, čo všetko strom svetu poskytuje a aký je dôležitý. Škôlkarov sme stihli naučiť pieseň o tom, že netreba veľa k tomu, aby aj oni pomohli priviesť na svet nový stromček. A priviedli sme im do triedy zaujímavých hostí - arboristov – Martina Bellu a Tomáša Šataníka, ktorí im ochotne porozprávali o svojej profesii a predviedli aj časť pracovnej výbavy. No a nechýbali ani malí rozprávkoví Strominkovia.

Čítajte ďalej


[ 09.05.2017 ]

Strominkovia v sotinskej škôlke a Hromkova lipa

( Ševčíková Dana )

4. mája 2017 v senickej materskej škole v Sotine prišli na svet noví Strominkovia.

Pre deti sme pripravili bohatý program. Začali sme rozprávkovým príbehom o maličkých Strominkoch, ktorí sa kedysi dávno - pradávno s láskou starali o celý svet. Ten sa však už od prastarých dôb zmenil na nepoznanie. Dnes sa Strominkovia vyskytujú už len vzácne, spravidla sa cítia dobre medzi malými deťmi a tam, kde je dostatok zelene a dobrá nálada. Preto niet divu, že z rozprávkovej debničky, ukrývajúcej tajomstvá života, prišli na svet Strominkovia práve vo chvíli, keď sme navštívili sotinských škôlkárov.

Deti so záujmom počúvali naše rozprávanie o tom, ako prichádza na svet stromček. V mnohom nám pripomína malé dieťatko a my sme detičkám tieto podobnosti radi vysvetlili a prezradili zaujímavé tajomnosti. Aby bola predstava stromčekového dieťatka čo najvernejšia, nafotili sme sériu fotografií od klíčiaceho pagaštanu po malý, krehký zelený stromček. Prečo sú stromčeky pre ľudstvo, ostatné živočíchy a celú planétu dôležité nám pomohli vysvetliť farebné obláčiky.

Aby sme neboli z množstva informácií unavení, vytvorili sme s deťmi Strominkovník – kúzelný strom, ktorý deti stvárnili pomocou pestrofarebnej koláže, znázorňujúcej pestrý stromový život. Spoločne sme ešte spievali a hrali pieseň o tom, že sadiť stromčeky nie je až také zložité, a tak sme jeden stromček v areáli materskej školy spolu s deťmi zasadili.

Čítajte ďalej


Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  30 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene