Klub         ochrancov zelene


Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Aktivity

   

Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  31 

[ 16.04.2018 ]

Čistenie senickej cyklotrasy 14.4.2018

( Ševčíková Dana )

Konečne slnečná sobota, konečne jarný víkendový deň ako sa patrí. A vyšiel práve na termín, kedy sme sa rozhodli znovu odbremeniť senickú cyklotrasu od špiny, neporiadku a odpadu.

Po vzore minuloročnej brigády, ktorú sme vyhlásili spoločne s Čajovňou Pohoda, sme sa aj tento rok rozhodli akciu zopakovať. Potešilo nás, že sa k nám organizačne okrem podniku Hetrik sport bar pridal aj Kunowský majer a spoločne sme pripravili pre účastníkov príjemné verejno-prospešné stretnutie.

Brigádnikov sme ráno na začiatku cyklotrasy vítali so skvelým čajíkom od Dúšky a po vyplnení zlosovateľnej registrácie, prevzatí vriec a rukavíc sa začalo so zbieraním odpadkov. Najodvážnejší dokonca neváhali vyzuť topánky, aby z Teplice povyťahovali odpad, ktorý neustále vzniká pri sociálnej bytovke za Faunom. Nestačili sme sa čudovať čo všetko bolo v potoku nahádzané, od kobercov, nábytku, chladničky, kostry bicykla, hračiek, po kameru, kočík a kopu ďalších vecí. Od našej minuloročnej brigády bol tento úsek opakovane čistený aj inými senickými skupinami, no zdá sa, že kritickému miestu nepomáha ani pomoc, ani dobrý príklad, problém stále trvá...

Čítajte ďalej


[ 27.11.2017 ]

Zóna bez peňazí sa v Senici vydarila

( Ševčíková Dana )

Prízemie prvej základnej školy sa v sobotu 25.11.2017 premenilo na Zónu bez peňazí. Zo začiatku možno trošku rozpačito, no v poobedných hodinách sa podujatie rozbehlo na plné obrátky.

Prichádzali najmä mamičky, či celé rodinky s deťmi a prinášali už nepotrebné oblečenie, obuv, hračky, knihy, domáce, školské alebo športové potreby. Medzi prinesenými vecami sa objavila aj GPS navigácia, mobil, mlynček na kávu, hydromasážna vanička, celé krásne sady porcelánu, skla, keramiky, jednoducho sortiment bol skutočne široký.

Lenže Zóna bez peňazí nebola len o darovaní už nepotrebných vecí. Poňali sme ju aj ako príležitosť pre stretnutie, tvorbu, debatu, posedenie, osvetu. A tak sme v klubovni školy vyčlenili priestor, ktorý bol určený najmä deťom, pokiaľ maminy odovzdávajú či preberajú prinesené veci.

Čítajte ďalej


[ 24.11.2017 ]

Zóna bez peňazí 2017

( Ševčíková Dana )

Prídite, určite neoľutujete.

SRDEČNE POZÝVAME!

Pripravili sme pre Vás:

- možnosť darovať veci, ktoré už nepotrebujete, no je škoda vyhodiť ich (ľudia ľuďom)

- možnosť zadarmo získať praktické a užitočné veci, ktoré pre iných už nemajú využitie (ľudia ľuďom)

- tvorivo náučnú dielničku venovanú stromom (KOZEL)

- zdobenie medovníčkov (babka Majka)

- výrobu drevených vianočných ozdôbok (Dúška Čajová)

- magické tóny didgeridoo (Hrozný a Ravando)

- nátierkareň (Danka)

- čajovnička (Čajovňa Pohoda)

- premietanie filmíkov (KOZEL a Čajovňa)

 

 

 

 


[ 17.10.2017 ]

Strom - symbol dobra a odkaz budúcnosti

( Ševčíková Dana )

V sobotu 14.10.2017 prebehla obnova stromoradia na Kolónii. Sromčeky boli zakúpené vďaka Nadácii Tesco a projektu Zelená Kolónia. Sadili sme opäť lipky a duby, aby sme nahradili poškodené alebo celkom zničené stromčeky.

Udržať stromoradie pri Teplici vyžaduje mimoriadnu trpezlivosť, tvrdohlavosť a nezlomnú túžbu s predstavou veľkých stromov, ktoré na tomto mieste snáď zo stromčekov vyrastú.

Doposiaľ sa trápime najmä s prejavmi vandalizmu, ale i poškodením od kosačiek správcu zelene. Proti suchu sa ako – tak ubrániť dokážeme vytrvalým polievaním. Proti ľudským činom nijako. Vždy mi len zostane obrovsky smutno, keď nájdem poškodený, dolámaný, zničený stromček. Je mi ľúto ľudí, ktorí sa znížia k takémuto prejavu, pre ktorých je mladý strom súperom alebo ničím. Vnímam to veľmi osobne a emotívne, nemusím snáď nikomu vysvetľovať môj pohľad na strom, navyše na taký, ktorý vyberám u predajcu, zabezpečujem jeho prevoz, zháňam všetko okolo výsadby, od náradia, oporných kolov až po dobrosrdečné duše, ktoré ochotne venujú svoj čas, aby sme ich spoločne „usadili“ na ich nové miesto. A potom roky polievania, lebo bez vody na tomto stanovisku nemajú v prvé roky života šancu...

Čítajte ďalej


[ 30.09.2017 ]

Zelená Kolónia

( Ševčíková Dana )

Na jar tohto roku sme úspešne obstáli v grantovej výzve Nadácie Tesco, kam sme podali projekt s názvom Zelená Kolónia. Projekt prešiel prvým kolom a spolu s ďalšími dvomi súperil o priazeň Seničanov. Tí ho podporili hlasovaním tak, že skončil na prvom mieste. Možno aj vy ste dali Zelenej Kolónii svoj hlas.

Predmetom projektu je výsadba zelene, kvetinového záhonu, inštalácia vtáčích búdiek, kŕmidiel, a hmyzieho hotela. Ako aj názov napovedá, projekt sa realizuje v mestskej časti Kolónia. Kolónkari už tradične spolunažívajú v priateľskom komunitnom prostredí, nad mnohými verejnými priestranstvami sami držia patronát, spoločne sa o ne starajú, kosia, čistia, udržiavajú ich. Okrem toho však táto jedinečná senická štvrť oslavuje tento rok 75. výročie od svojej kolaudácie. Dať jej darček v podobe takéhoto zrealizovaného dielka je milé, pekné, príhodné.

Samotný kvetinový záhon sme realizovali v poslednú septembrovú sobotu. O návrh i pomoc pri jeho tvorení sme požiadali záhradnú architektku Ing. Dášu Bartošovú. Svojej úlohy sa zhostila s radosťou a srdečne, jednak ako profesionálka, ale i ako obyvateľka Kolónie.

Bola som milo prekvapená hojnou účasťou brigádnikov. Prišli mladí, starší, deti i dôchodcovia. Nálada bola príjemná, mnohí sa vďaka brigáde pozoznamovali, iní pospomínali na staré časy. Deti sme zamestnali zberom opadaných šišiek, ktoré sme využili na dekoratívne účely v záhone, pomáhali pri výsadbe, polievaní, či kreslili na chodník. Aby brigádnikom neubúdali sily, bol pre nich nachystaný čerstvý domáci kolónkarsky chlebík so zdravými nátierkami, pivko a „pohodový“ čajík.

Čítajte ďalej


Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  31 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene