Klub         ochrancov zelene


Websupport

Postrehy iných

   

Strana: 1 

[ 12.07.2012 ]

Zažiť Saharu (autor Martin Krno, zdroj Pravda 9.7.2012)

Ideálne stredoveké námestie pripomínalo sálu, ktorej steny tvorili priečelia honosných domov. Tam strom, či krík určite nepatrí! Vari si pamätníci spomínajú na takéto argumenty v polemike o tom, ako má vyzerať Hlavné námestie v Bratislave. Podľa toho sa novodobí budovatelia zariadili.

Menili sa primátori, no čudesná predstava prežíva a šíri sa do ostatných miest, Banskej Bystrice, Nitry, Senice. Vo Zvolene museli občania bojovať za záchranu aspoň časti zelene. Ktože by sa o ňu staral?! Prípadná kritika sa odbije prenosnými kvetináčmi. Tie však nenahradia košatú lipu.

Zvrhlosť návratov k údajne stredovekému urbanizmu najviac bije do očí počas letných horúčav. Cez deň ostávajú námestia vyľudnené, ani pre majiteľov reštaurácií s terasami to nie je výhra. Skúste obedovať, hoci aj pod slnečníkom, uprostred slnkom dobiela vypálenej dlažby.

V Andalúzii majú viac rozumu. V každej mikroštvrti nájdete námestíčko, kde nechýba parčík s fontánou. Záhrady s jazierkami a potôčikmi sú aj okolo verejných budov, palácov, či kláštorov. Španieli sa to naučili od Maurov, pochádzajúcich z Arábie a severnej Afriky. Tí vedeli oceniť každý prameň, každý strom.

Čo prinúti slovenských radných, aby zmenili svoj vzťah k zeleni? Čakanie na ešte radikálnejšie zmeny klímy by bolo zdĺhavé. Hádam by im pomohol týždenný pobyt na Sahare.

 

Článok je na našich stránkach uverejnený s láskavým zvolením autora.

 

 


[ 06.11.2012 ]

Všimli si nás - v článku: Aleje pri cestách končia. Ako začínali?

Potešilo nás, keď sme zistili, že v printovej verzii tohto článku, uverejneného v Pravde 27.10.2012 si autor Vladimír Jancura všimol KOZEL a činnosť, ktorou sa snažíme o obnovu senickej Ćerešňovej aleje. I keď sa o združení nehovorí priamo v článku, bola tu použitá fotografia z jednej  z našich brigád, ku ktorej bol pridaný odkaz na naše združenie. Alejám fandíme a článoček odporúčame. Nech sa páči, čítajte. O alejach, ich význame, histórii...

Aleje pri cestách končia. Ako začínali? (autor Vladimír Jancura / zdroj Pravda)

Takmer po každej čelnej zrážke auta so stromom si to skôr či neskôr odskáče nielen strom, ale celé stromoradie. Nemilosrdne ho vyrúbu. Akoby za tragickú nehodu mohla nehybná drevina, a nie nepozorný či unavený (často aj spoločensky) vodič, ktorý neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu vozovky. Skrátka, následok sa tu vydáva za príčinu.

Čítajte ďalej


Strana: 1 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene