Klub         ochrancov zelene


Hosting zadarmo od WebSupport.sk

Aktivity

   

Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  33 

[ 16.02.2019 ]

Zmenená hruška lásky čaká novú jar

( Ševčíková Dana )

O senickej 200-ročnej hruške, ktorá rastie v čerešňovej aleji, koluje legenda, že má zvláštnu moc. V minulosti sa tradovalo, že páry, ktoré nemohli splodiť potomstvo, mali pod touto vzácnou hruškou počatie zaručené. Možno aj preto ju doteraz nikto nevyťal, a ako jediná z pôvodnej hruškovej aleje zostala rásť v súčasnej, už staručkej aleji čerešňovej.

O tejto legende som na konci leta rozprávala aj známemu ovocinárovi Ľudovi Vaššovi, ktorého som poprosila o posúdenie a ošetrenie našej starej hrušky. Ľudovíta som dovtedy nepoznala osobne, ale jeho aktivity som už niekoľko rokov so záujmom sledovala, obdivovala a som z nich úprimne nadšená. Staručká hruška má vážny defekt na kmeni, utrpela väčší zlom a potrebovala odborníka. Ten sa sľúbil na zimné obdobie.

Nechcela som do toho kibicovať, veď pre hrušku som vybrala ovocinársku celebritu. Mimovegetačný čas na ošetrenie ale išiel akosi mimo pravidiel, získavaných v oblasti arboristiky. Trpezlivo som však čakala, kedy príde chvíľa pre našu hruštičku. A dočkala som sa. S úsmevom v tvári, veselou náladou a s dvomi rovnako naladenými mladými mužmi - Robom PodobomMatúšom Holíčkom, sa skúsený ovocinár Ľudo Vašš zjavil pod našou hruškou 14. februára. Potmehúdsky poznamenal, že keďže je Valentína, je najvhodnejší deň, aby bola venovaná pozornosť práve tomuto stromu lásky.

Čítajte ďalej


[ 27.11.2018 ]

O senickej Zóne bez peňazí 2018

( Ševčíková Dana )

Máme za sebou druhú Zónu bez peňazí, ktorú zastrešovalo naše združenie.

Po tej minuloročnej, plnej dobrej nezištnosti a láskavého mieru, som bola nadšená a namotivovaná urobiť ďalšiu Zónu tak, že do nej vložím celé svoje srdce a dobré veci, ktoré sprevádzajú môj život. Nechcela som, aby akcia bola len o tom hmotnom, preto som bola rada, že sa ponúka príležitosť dať jej hlbší rozmer cez sprievodný program a využiť priestor pre stretávanie ľudí.

Veľmi ma tešilo, keď pri tvorivých stolčekoch posedávali deti, aby si vyzdobili medovníčky, nakreslili stromček, spoznávali listy stromov, šantili v pripravenom detskom kútiku medzi prinesenými hračkami. Príjemný pohľad bol na kútik s Dúškinou čajovničkou, v ktorom ľudkovia v pokoji pojednávali nielen o čajíku, ale spoločne sa i zamysleli a podebatovali o živote. Ja som sa zas v mojej Chlebíkovej zóne pri darovaní kvásku snažila neúnavne šíriť myšlienku hodnoty vlastného chlebíka a základné informácie o procese jeho výroby, spolu s praktickými ukážkami. Potešilo ma, že všetky chlebíky a zdravé nátierky, ktoré som pre toto podujatie pripravila sa míňali a ľuďom veľmi chutili. Ešte väčšiu radosť som mala, že workshopový chlebík sa mi na Zóne aj podarilo upiecť. To ani v pláne nebolo, no o to väčšie potešenie pre mňa, aj pre tých, ktorí zostali až do konca a o čerstvý chlebík sme sa podelili. Ďalšia dlhodobá hodnota, ktorú Zóna priniesla, sú dva stromy. Deti, asistujúce pri výsadbe, dali stromčekom mená: Platan Dávid a Katalpa Natálka. Tento krásny párik bol v areáli hostiteľskej školy zasadený certifikovaným arboristom Michalom Kuzmom. Vďaka jeho prítomnosti sme ľuďom ponúkli možnosť poradiť sa s odborníkom ohľadne stromov a problémov, na ktoré sami nepoznajú riešenie. Cvičenie jogy s Deniskou Plešovou bolo zas skvelé, ani nie tak množstvom ľudí, ktorí mali chuť zacvičiť si, ale hlbokým prežitkom, ktorý si zúčastnení dopriali v takmer dvojhodinovom cvičení a relaxovaní. A na záver programu ešte aj hudobné umenie. Potešili nás magické tóny didgeridoo a djembe, v podaní Ivana a Maťky. Tí nám ako súčasť svojho hudobného programu urobili súčasne i malú prednášku o nástrojoch, na ktoré nám hrali.

Čítajte ďalej


[ 21.11.2018 ]

Semienka na dvojke

( Ševčíková Dana )

Užiť si stromové podujatie z produkcie združenia KOZEL mali tentokrát možnosť žiaci z 3.B na 2. Základnej škole v Senici.

A začali sme Zemou. Matkou všetkej živej i neživej prírody, živiteľkou všetkých bytostí, vrátane nás ľudí. Je dôležité, aby ľudia nevnímali slovné spojenie Matka Zem, len ako frázu, či básnický zvrat. Vysvetľovať to deťom v dnešnej dobe je obzvlášť významné, niekedy i obtiažne, aby ste boli uveriteľní. Odtrhnutím sa od prírody a jej procesov, vzniká v konzumnej spoločnosti dojem, že kvalita sveta, v ktorom žijeme je závislá výlučne na financiách, za ktoré si všetko potrebné zadovážime. Preto musíme deti upozorňovať na skutočnú podstatu, hodnotu a silu Zeme, jej nenahraditeľnosť. Pre lepšie a názorné pochopenie dostali deti do svojich dlaní i na ochutnanie zrnká pšenice, slnečnice, ľanu, čo v nich vyvolalo úsmevné reakcie s komentármi, že takú stravu dávajú svojim škrečkom a vtáčikom. Detičkám sme okrem tohto pohostenia ponúkli aj čerstvý, ešte teplý domáci chlebík, ktorý obsahoval presne to isté zloženie, ktoré im bolo pred chvíľočkou nasypané do dlaní. Sme stvorenia, ktoré sú úplne rovnako závislé na plodnosti Zeme a zdravom, dobre fungujúcom životnom prostredí, ako ostatné žijúce tvory.

Čítajte ďalej


[ 31.10.2018 ]

V rádiu Regina ako Hosť Panorámy - O stromoch

( Ševčíková Dana )

Pozvali nás do rozhlasu. Do Rádia Regina Západ, aby sme v živom vysielaní spoločne debatovali o stromoch. Pozvanie sme prijali - ja, spolu s arboristom Michalom Kuzmom a projektovým manažérom Milanom Hronecom z nadácie Ekopolis.

Bola to pre nás česť, ale i zodpovednosť zároveň. Trošku s obavami, ako dokážeme v hodinovej relácii pohotovo reagovať na otázky zvedavej redaktorky, ale v dobrej nálade, sme sa usadili v príjemnom prostredí rozhlasového štúdia, aby sme aj touto cestou šírili povedomie o nevyhnutnej nutnosti citlivého prístupu k stromom. Predstava hodinového vysielania sa nám zdala ako obrovský priestor, no hneď po prvom rozsvietení červeného svetla sa minúty začali míňať veľmi rýchlo. Bolo jasné, že široká stromová téma nám neumožní upozorniť ani na základné problémy, ktoré v súvislosti so stromami vnímame.

Čítajte ďalej


[ 10.09.2018 ]

Na Veľkej cene Holíča sa bežalo za Kopčiansku lipu

( Ševčíková Dana )

Svojim vlastným pretekárom sme v sobotu 8.9.2018 na Veľkej cene Holíča podporili kopčiansku lipu, ktorá sa uchádza o titul Strom roka 2018.

V peletóne bežcov predseda OZ KOZEL Juraj Kabát bežal s rovnakým štartovým číslom 6, aké má v súťaži aj kopčianska lipa. Nebola to náhoda. Juraj bežal za lipu, za jej podporu, aby v ankete, ktorú každoročne organizuje nadácia Ekopolis, uspela čo najlepšie. Aby sme myšlienku zvýraznili ešte viac, spolu s ním sme si aj my obliekli zelené tričká s nápisom „Bojujem za lipku“ a pri tejto príležitosti sme v dave účastníkov a návštevníkov preteku zbierali hlasy pre strom, ktorý sme do tejto ankety prihlásili. Teší nás, že ľudia našu aktivitu prijali pozitívne. S radosťou vyjadrovali podporu kopčianskej lipe, pristavovali sa, rozprávali a spontánne vypĺňali hlasovacie lístky, z ktorých sme po skončení preteku vylosovali šťastlivca, získavajúceho zelené tričko s lipkou a slávnym kostolíkom. Pretekári bežali od holíčskeho zámku priamo k našej lipke a späť, mnohí po zdolaní závodu prišli za nami so slovami, že strom videli, páči sa im a chcú mu vyjadriť svoju podporu a zahlasovať.

Pri našom hlasovacom stolčeku nemohla chýbať duša celej hlasovacej kampane Ivonka Bolebruchová z Kopčian. Tá už tretí mesiac doslova žije s lipkou v snahe, aby sa strom v súťaži umiestnil na najvyššej priečke. Jej zásluhou sa hlasuje na školách, úradoch a organizáciách, v kostoloch, v obchodoch, vo všetkých kopčianskych rodinách, no vďaka jej aktivite hlasy prichádzajú i z iných miest a obcí. Kapsičku s hlasovacími lístkami umiestnila i priamo pri samotnej lipke, ku ktorej denne prichádzajú turisti, aby navštívili najstarší slovenský kostol sv. Margity Antiochijskej. Mimo toho tu umiestnila i konvicu na vodu s výzvou, aby v horúcom a suchom letnom období turisti okrem vyplneného hlasovacieho lístka nabrali vodu z blízkeho potoka a strom zaliali. Tak sa vďaka súťaži, ktorá na strom upozornila, dostávalo lipke každý deň životodarnej tekutiny, čím sa zmierňovali prejavy sucha.

Čítajte ďalej


Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  33 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene